Online kalkulačky

vypočítať vypočítať

Kurzy mien

CZK Vlajka meny EUR 25,59
GBP Vlajka meny GBP 0,89
PLN Vlajka meny PLN 4,23
USD Vlajka meny USD 1,18
HUF Vlajka meny HUF 311,58
JPY Vlajka meny JPY 132,82
CHF Vlajka meny CHF 1,17
AUD Vlajka meny AUD 1,56

Články

Hypotéky pre mladých čakajú od budúceho roka veľké zmeny

Pokiaľ plánujete vlastné bývanie a chcete si brať hypotekárny úver pre mladých, mali by ste sa pripraviť na nové pravidlá, ktoré začnú platiť od 1. januára 2018.

Celý článok Pridané 13.11.2017

Viete ako vám slúži sporenie v jednotlivých dôchodkových pilieroch?

V súčasnosti majú ľudia na Slovensku možnosť sporiť si na dôchodok v štyroch dôchodkových pilieroch. Každý z nich ponúka iné výhody a možnosti sporenia na dôchodok, pričom vďaka tomu môžete dosiahnuť určité istoty. Prvý pilier je povinný,...

Celý článok Pridané 27.10.2017

Nižší úrok na hypotéku môžete dostať aj pred koncom fixácie

Banky priniesli na trh mimoriadnu ponuku, vďaka ktorej nemusíte na nižšie úroky čakať až do konca doby fixácie. Pokiaľ refinancujete hypotéku z inej banky, poplatok za predčasné splatenie vášho hypotekárneho úveru vám môže byť preplatený. Úrok...

Celý článok Pridané 13.10.2017

Poznáte rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti?

Mnohí ľudia medzi poistením domácnosti a nehnuteľnosti zväčša nevidia žiadny rozdiel a v dôsledku toho prichádzajú pri škodovej udalosti o svoje majetky či financie. Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti sú totižto dve úplne odlišné veci, ktoré...

Celý článok Pridané 29.09.2017

Hypotéku pre mladých so štátnym príspevkom čakajú od októbra ďalšie zmeny

Od 1.10.2017 dostane štátny príspevok pre mladých opäť viac žiadateľov. Vďaka navýšeniu príjmovej hranice tak zvýhodnený hypotekárny úver získa viac mladých.

Celý článok Pridané 15.09.2017

Tri veci, na ktoré si treba dať pozor pri uzatváraní životnej poistky

Pokiaľ máte životnú poistku, robíte dobre. V prípade, že sa vám stane neočakávaná poistná udalosť, budete mať istotu, že vám poisťovňa vyplatí náležitú sumu. Na čo si však treba dávať pozor pri uzatváraní poistnej zmluvy?  

Celý článok Pridané 03.09.2017

Takto sa vyhnete problémom pri online platbe kartou!

Mnohí z nás uprednostňujú nákupy tovaru cez internet. Z pohodlia domova si môžete objednať prakticky čokoľvek, bez toho, aby ste sa pohli z postele či gauča. Pokiaľ si nezabudnete v peňaženke platobnú kartu. Bez tej sa pri nakupovaní cez internet v...

Celý článok Pridané 18.08.2017

Vedeli ste, že úver môžete prepísať na niekoho iného?

Zmena dlžníka je síce na Slovensku neobvyklá, no aj tak existuje a je podložená aj zákonom. Hoci je častejším prípadom zmena veriteľa, aj zmena dlžníka sa v niektorých prípadoch môže vyskytnúť. 

Celý článok Pridané 05.08.2017

Chystáte sa na dovolenku? Takto ušetríte na výberoch z bankomatu

Výber hotovosti z bankomatu iného, ako máte svoju banku, je spoplatnený aj na Slovensku. Ak sa chystáte do zahraničia, výber finančnej hotovosti z bankomatu vás určite bude niečo stáť. Ako sa vyhnúť zbytočným poplatkom? Tu je pár tipov  

Celý článok Pridané 22.07.2017

Využívate povolené prečerpanie? Môže vás vyjsť draho!

Ak máte k vášmu bežnému účtu povolené prečerpanie, mali by ste zbystriť pozornosť. Hoci je to veľká výhoda, najmä v núdzi, nemusí byť až tak výhodné. 

Celý článok Pridané 07.07.2017

Hypotéka pre mladých bude opäť menej dostupná

Od júla sa opäť menia podmienky získania hypotéky pre mladých so štátnym príspevkom. Odteraz bude získanie hypotekárneho úveru pre mladých opäť o čosi náročnejšie.

Celý článok Pridané 23.06.2017

Investujte svoje financie správne!

Momentálne sa úrokové sadzby pohybujú na nízkej úrovni. Mnohí preto hľadajú riešenia, ako svoje úspory zhodnotiť. Jednou z ciest je aj investovanie do podielových fondov, ktoré vaše úspory môžu výhodne zhodnotiť. Dôležité je však investovať...

Celý článok Pridané 10.06.2017

Ako sa zachovať pri poistnej udalosti?

Poistka je v dnešnej dobe základ, ktorý má takmer každý. Či už ide o životné poistenie, havarijné poistenie, cestovné poistenie alebo iné, príležitostí na to, kedy a prečo sa poistiť máme viac než dosť. Hoci sa nám to môže stať zbytočné, a...

Celý článok Pridané 25.05.2017

Najvýhodnejšie hypotéky získate práve teraz!

Ak premýšľate nad hypotékou, robíte dobre. Práve teraz je čas, kedy sa hypotekárny úver oplatí najviac.

Celý článok Pridané 12.05.2017

K peniazom z druhého piliera sa budete môcť dostať ľahšie

V programovom výbere si bude môcť až polovica sporiteľov vybrať všetky peniaze alebo aspoň ich časť zo sporenia v druhom dôchodkovom pilieri. Túto zmenu schválil parlament v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení. 

Celý článok Pridané 28.04.2017

Oplatí sa vám ešte termínovaný vklad?

Hoci sú úroky pri termínovaných vkladoch v súčasnosti veľmi nízke, netreba robiť paniku. Stále môžete na svojich peniazoch zarábať.

Celý článok Pridané 14.04.2017

Hypotéku pre mladých čakajú od apríla zmeny!

Od tohto mesiaca bude hypotéka pre mladých opäť dostupnejšia. V predchádzajúcom kvartáli sa do výšky príjmu započítavali aj trináste platy či koncoročné odmeny. Vďaka tomu tak hranica stúpla a teraz si tak bude môcť hypotéku pre mladých...

Celý článok Pridané 01.04.2017

Viete, čím platíte?

Takmer každý z nás nosí v peňaženke kartu, ktorou platí nákupy, vyberá z bankomatu alebo využíva pri online platbách. Viete však, že karta, ktorú ľudovo možno voláte „kreditka“, v skutočnosti kreditkou byť nemusí?

Celý článok Pridané 17.03.2017

Čo znamená poistenie zodpovednosti za škodu?

Podľa občianskeho zákonníka je povinnosť fyzických a právnických osôb správať sa tak, aby nevznikla škoda na zdraví, majetku či prírode a pokiaľ škoda vznikne, vzniká povinnosť túto škodu nahradiť.  

Celý článok Pridané 03.03.2017

Hypotéky pre mladých čaká veľká zmena

Štátny príspevok doposiaľ klienti získavali cez bonifikáciu úrokovej sadzby. Ministerstvo financií sa rozhodlo pre zmenu a priamu podporu hypoték plánuje zmeniť na nepriamu.

Celý článok Pridané 18.02.2017

Ako dofinancovať hypotéku? Pomôcť vám môže ďalšia nehnuteľnosť

Od 1. januára 2017 môžu banky poskytovať v plnej výške obstarávanej nehnuteľnosti len jednu desatinu zo všetkých novoposkytnutých úverov. Stopercentnú hypotéku už môže získať len obmedzený počet žiadateľov, podľa odporúčaní Národnej Banky...

Celý článok Pridané 04.02.2017

Oplatí sa stavebné sporenie pre dieťa?

V minulosti bolo celkom normálne, že rodičia svojim deťom od malička sporili peniaze do budúcnosti v stavebnom sporení. Základ do života, ktorý dostali vo veku 25 rokov, však už dnes nemusí byť z pohľadu sporenia až tak efektívnym riešením. 

Celý článok Pridané 19.01.2017

Premýšľate o tom, že pôjdete lyžovať do zahraničia?

Ak áno, tak samotné prípravy sa budú iesť vo veselom duchu, ale sú aj situácie, ktoré je dobré nepodceniť. Sme len ľudia a dovolenky sú plné rozličných príhod. Ako si aj vo chvíľach eufórie zachovať ľahký odstup a predísť zbytočným...

Celý článok Pridané 07.01.2017

Výška štátneho príspevku pre mladých opäť prechádza zmenou!

V roku 2017 prichádzajú ďalšie zmeny s hypotékou pre mladých. Podmienky na získanie štátneho príspevku sa menia, respektíve dochádza hlavne k zmene maximálneho hrubého príjmu na jeho získanie. 

Celý článok Pridané 23.12.2016

Výška štátneho príspevku pre mladých opäť prechádza zmenou!

V roku 2017 prichádzajú ďalšie zmeny s hypotékou pre mladých. Podmienky na získanie štátneho príspevku sa menia, respektíve dochádza hlavne k zmene maximálneho hrubého príjmu na jeho získanie. 

Máte uzatvorené GAP poistenie?

GAP poistenie je 100% poistenie finančnej straty pre prípad krádeže alebo inej škody na automobile. Je to samostatné poistenie, ktoré je však vhodným doplnkom napríklad pre vašu havarijnú poistku. Oplatí sa vám najmä v prípade, že kupujete nové auto.

Celý článok Pridané 09.12.2016

Budete mať drahšiu poistku aj vy?

Novela zákona schválila 8 percentný odvod zo všetkých nových neživotných poistiek s platnosťou od januára 2017. Koho sa táto zmena dotkne najviac?  

Celý článok Pridané 25.11.2016

Čakajú nás budúci rok menej dostupné hypotéky?

V roku 2017 by mali nastať zmeny v 100% financovaní hypoték, ktoré je na Slovensku v poslednej dobe veľmi populárne. Koho sa dotknú najviac?

Celý článok Pridané 12.11.2016

Dajte svojmu automobilu havarijnú poistku ako prevenciu!

Havarijné poistenie motorového vozidla môže byť skutočne dobrá vec. Pre prípad poškodenia automobilu, hlavne keď je nový alebo zánovný sa určite vyplatí. Nikdy neviete, čo sa môže stať a prevencia je lepšie riešenie, ako mať hlavu v smútku z...

Celý článok Pridané 28.10.2016

Znížte mesačnú splátku pôžičky ľahko a rýchlo!

Pokiaľ máte mesačné splátky za hypotéky či pôžičky príliš vysoké, zaťažujúce rodinný rozpočet či bežné živobytie, existuje pár riešení, ktoré by vám mohli pomôcť. 

Celý článok Pridané 14.10.2016

Poslali ste omylom peniaze na zlý účet? Vďaka týmto tipom ich môžete získať späť!

Stačí trochu nepozornosti a máte “zarobené”. Viete, čo robiť v prípade, že pošlete peniaze cez internet banking na nesprávny účet? Dôležité je nepanikáriť.

Celý článok Pridané 29.09.2016

Spotrebný úver na čokoľvek?

Spotrebný úver môžete využiť pre svoje osobné potreby. Tento produkt je na trhu obľúbený, najmä preto, že ho dostanete po splnení podmienok prakticky ihneď. Pokiaľ ste vo finančnej tiesni, plánujete kúpu auta či rekonštrukciu nehnuteľnosti,...

Celý článok Pridané 16.09.2016

Je správne myslieť na dôchodok už dnes?

Názory na druhý dôchodkový pilier sa rôznia. Jedna skupina tvrdí, že výhodné je zostať, druhá že odísť. Mnohí však zostávajú, no stačí len druhý pilier na to, aby ste mali dobrý dôchodok?

Celý článok Pridané 02.09.2016

Poistná udalosť a škodová udalosť - poznáte rozdiel?

Ak máte uzatvorenú poistnú zmluvu, mali by ste poznať tieto dva pojmy. Poistná udalosť a škodová udalosť sa môže stať nečakane, no treba ich vedieť odlíšiť.

Celý článok Pridané 19.08.2016

Karta alebo hotovosť? To je otázka, ktorú si pred dovolenkou v zahraničí kladie takmer každý Slovák

Ak sa chystáte na letnú dovolenku, poplatkom za výber z bankomatu či bezhotovostné platby sa pravdepodobne nevyhnete. Overte si preto vopred, či sa vám oplatí platiť kartou, brať si hotovosť, zameniť peniaze na Slovensku alebo radšej v zahraničí....

Celý článok Pridané 05.08.2016

Hypotéka pre mladých opäť prešla zmenou

Hypotéku pre mladých spolu so štátnym príspevkom môžu získať mladí do 35 rokov. Tento príspevok získava žiadateľ na dobu 5 rokov od začiatku splácania úveru a jeho výška sa stanovuje každý rok. Výšku štátneho príspevku stanovuje zákon o...

Celý článok Pridané 22.07.2016

S bezhotovostným platobným stykom môžete platiť pohodlne

Platiť môžete aj bez toho, aby ste v ruke držali peniaze, to už viete. Avšak viete na čo všetko sa dajú takzvané bezhotovostné platby využívať?

Celý článok Pridané 08.07.2016

Vďaka cestovému poisteniu môžete v zahraničí ušetriť

Tohtoročná letná sezóna pomaly ale isto štartuje a čas dovoleniek sa nezadržateľne blíži. Okrem nových plaviek by ste nemali doma zabudnúť ani na poistenie. To cestovné sa vám môže v zahraničí aj na Slovensku hodiť.

Celý článok Pridané 24.06.2016

Poznáte kontokorent?

Pokiaľ chodíte na svojej karte “do mínusu”, máte v podstate úver. A práve ten sa nazýva kontokorentný.

Celý článok Pridané 10.06.2016

Bezkontaktné karty sú dnes IN! Máte ju aj vy?

Rýchla doba si vyžiadala rýchle trendy a práve preto sa snažíme uľahčiť a hlavne urýchliť aj naše platenie. Bezkontaktné platobné karty používa dnes vraj takmer tretina Slovákov a okrem nich aj množstvo ďalších produktov, ktoré umožňujú...

Celý článok Pridané 27.05.2016

Vedeli ste, že zo stavebného sporenia môžete získať úver?

Ak sa chystáte investovať napríklad do vlastného bývania, mali by ste vedieť, že okrem hypotéky je tu ešte jedna možnosť. Môžete si vybrať aj úver zo stavebného sporenia. 

Celý článok Pridané 13.05.2016

Zoznámte sa s kreditkou!

Platobná karta, ktorú nosíte v peňaženke a je vašim verným spoločníkom, sa volá kreditka. Alebo aspoň vy ju tak voláte. Je však naozaj kreditnou kartou, alebo ide o kartu debetnú?

Celý článok Pridané 29.04.2016

Vedeli ste, že poistiť sa môžete aj jednorazovo?

Pokiaľ sa plánujete poistiť, mali by ste vedieť, že poistné nemusíte splácať len v splátkach. Je možné sa poistiť aj jednorazovo a zároveň efektívne.

Celý článok Pridané 16.04.2016

Viete ako darovať 2% z dane?

Každoročne je možnosť darovať 2% z dane rôznym organizáciám, spoločnostiam či na dobročinné účely. Zoznam prijímateľov býva každoročne zverejnený v dostatočnom predstihu. Treba však vedieť, ako na to a poznať termíny, dokedy je možné...

Celý článok Pridané 01.04.2016

4 tipy, vďaka ktorým sa refinancovať určite oplatí!

O pár dní prichádza veľká zmena v oblasti hypotekárnych úverov. Od 21. marca 2016 sa po zmene zákona v podstate kompletne mení aj celý trh refinancovania hypoték. Banky si totiž z pôvodných 5% za predčasné splatenie hypotéky, môžu účtovať už...

Celý článok Pridané 20.03.2016

Životné poistenie sa oplatí!

Životné poistenie by malo v dnešnej dobe byť samozrejmosťou. V prípade výpadku príjmu alebo nečakanej životnej situácie je finančná rezerva v podobe životnej poistky veľmi dobrým pomocníkom.   

Celý článok Pridané 06.03.2016

Od marca vás čaká pri hypotékach týchto 5 zmien. Pripravte sa!

Tento rok sa v oblasti hypotekárnych úverov chystajú veľké zmeny. Nový zákon, ktorý vstupuje do platnosti 21. marca 2016, ukladá bankám nové povinnosti a prináša viaceré novinky. Dostať hypotéku bude zložitejšie, banky budú prihliadať aj na...

Celý článok Pridané 19.02.2016

Viete ako podať daňové priznanie?

Pomaly, ale isto sa blíži termín podania daňových priznaní z príjmov za rok 2015. Ak  neviete ako na to, radšej si nenechávajte všetko na poslednú chvíľu a začnite už dnes.  Prinášame vám pár tipov, vďaka ktorým podávanie daňového...

Celý článok Pridané 05.02.2016

Ste pripravení na IBAN?

Od 1. 2. 2016 nastane zmena, ktorá sa dotkne každého jedného čísla účtu bez ohľadu na to, v akej banke máte účet vedený. Vaše číslo účtu bude mať po novom až 24 znakov, podľa medzinárodného formátu IBAN. Zjednodušenie medzinárodných...

Celý článok Pridané 22.01.2016

Využívate pri podnikaní automobil? Tento rok vás čakajú 4 veľké zmeny

Ak ste podnikateľ a váš automobil pri podnikaní využívate naplno, v roku 2016 by ste sa mali pripraviť na niekoľko zmien. Medzi tie, ktoré sú mnohými očakávané, patrí napríklad novinka v podobe elektronickej diaľničnej známky či dokonca nižšia...

Celý článok Pridané 09.01.2016

Poistite si zimnú dovolenku a oddychujte bez obáv

Hoci máme tento rok zimu bez snehu na mnohých miestach Slovenska, v niektorých lyžiarskych strediskách sa už sezóna začala. Ak aj vy patríte k milovníkom zimných športov a chystáte sa tráviť dovolenku na snehu, nemali by ste podceniť poistenie zimnej...

Celý článok Pridané 25.12.2015

4 triky, vďaka ktorým cez sviatky nezbankrotujete

Vianočné sviatky dávajú našim bankovým kontám každoročne poriadne zabrať. Nechcete po sviatkoch skončiť na nule, v horšom prípade v mínuse? Vďaka týmto radám budú vaše sviatky bohaté a zároveň neutrpia vaše financie.

Celý článok Pridané 11.12.2015

Ako na kreditnú kartu a kontokorent, aby prinášali iba úžitok?

Kreditná karta a kontokorent sú výborné bankové produkty, avšak iba ak sa používajú správne, teda ku krátkodobému úverovaniu v dobe prechodného nedostatku vlastných voľných finančných prostriedkov.

Celý článok Pridané 29.11.2015

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o hypotéke pre mladých

Máte od 18 do 35 rokov a chcete hypotéku? V tom prípade by ste mali vedieť, že hypotéka pre mladých má odlišné podmienky od klasickej hypotéky a dokonca môžete získať aj štátny príspevok. Výber hypotéky pre mladých a podmienky by ste nemali...

Celý článok Pridané 14.11.2015

Čo prinesie stavebné sporenie v roku 2016

Stavebné sporenie má u Slovákov dlhoročnú tradíciu. Naši rodičia aj starí rodičia využívali jeho výhody a najmä štátnu prémiu. Aj garancia úroku počas sporenia priláka každoročne množstvo nových sporiteľov, ktorí sa rozhodnú využiť tento...

Celý článok Pridané 30.10.2015

Poisťujete nehnuteľnosť? Toto by ste mali vedieť!

Dôležitosť poistenia dokážeme najlepšie oceniť v čase, keď na našej nehnuteľnosti vzniknú škody. Práve preto si treba dať záležať na kvalitnom poistení, zmluve, ktorá nám poskytne potrebné krytie a najmä v prípade škodovej udalosti či...

Celý článok Pridané 17.10.2015

Chystáte sa refinancovať hypotéku? Prinášame vám 4 užitočné tipy, ako na to!

V súčasnosti sa slovné spojenie refinancovanie v súvislosti s hypotékami skloňuje celkom často. Od roku 2013, kedy zažilo najväčší ošiaľ, je hitom hypotekárneho trhu. V podstate ide o získanie novej hypotéky s výhodnejšími podmienkami na...

Celý článok Pridané 03.10.2015

Uzatvárate životnú poistku? Týchto 6 vecí by ste mali vedieť

V dnešnej dobe na trhu nájdete množstvo poisťovní, ktoré ponúkajú životné poistenie. Pre vhodný výber životnej poistky je dôležité vedieť, čo potrebujete poistkou pokryť. Potom už ide o kombináciu sumy, ktorú platíte, za poistku, ktorá bude...

Celý článok Pridané 19.09.2015

Zbohatnúť môžete aj počas krízy! Naučíme vás investovať

Máte pocit, že čím viac zarobíte, tým menej peňazí vám zostane? Snažíte sa šetriť, no aj tak každý mesiac skončíte s financiami na nule, alebo si dokonca musíte požičiavať? Možno by ste mali skúsiť investovanie.   

Celý článok Pridané 04.09.2015

Máte nové auto? Toto je 5 vecí, ktoré musíte vedieť o PZP

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je pojem, ktorý by mal ovládať každý motorista. Ak ste sa práve stali majiteľom nového auta a v rukách spokojne držíte volant, ešte spokojnejší budete riadiť poistené auto. Zmluvná poistka vás síce neochráni pred...

Celý článok Pridané 22.08.2015

Odborníci radia, ako zabrániť vykradnutiu bytu, keď idete na dovolenku

Pretože počet vlámaní do bytov a domov v čase letných dovoleniek stúpa až na dvojnásobok, prinášam vám v spolupráci s Políciou SR a Hasičským zborom niekoľko odporúčaní, ako im zabrániť.

Celý článok Pridané 07.08.2015

Aké sú tri hlavné pravidlá rozumného dlhu?

Aktuálne prieskumy ukázali, že pätina Slovákov nemá nič našetrené pre neočakávanú situáciu. Takmer každý druhý spláca nejakú pôžičku a veľa ľudí sa kvôli tomu dostáva aj do veľkých finančných problémov. Peniaze sú u nás, rovnako ako...

Celý článok Pridané 24.07.2015

Cestovné poistenie: Zdrap papiera alebo záchranca dovolenky?

Slnko, teplo, voda, leto... ideálny čas na vytúženú dovolenku. Už ste si naplánovali kam vycestujete za oddychom a novými zážitkami? Alebo patríte ku dobrodruhom, ktorí si do pár minút zbalia svoje batohy a vyberú sa na cestu?

Celý článok Pridané 13.07.2015

Čaká nás na dôchodku chudoba? Podľa Bruselu ÁNO!

Brusel nedávno vydal správu The 2015 Ageing Report, v ktorej nás upozorňuje, že ak Slovensko bude financovať dôchodky len z prvého piliera, dôchodcovia budú chudobní. 

Celý článok Pridané 29.06.2015

Ako najlepšie poistiť Vaše dieťa? Budete prekvapení!

Čo by rodič pre svoje ratolesti z lásky neurobil? Dávať všetko však často nie je rozumné a to platí aj pri uzatváraní detského poistenia. Niekedy dokonca nie je dobré pre dieťa uzatvoriť poistenie. Kedy takéto poistenie dobre zvážiť, sa dozviete...

Celý článok Pridané 16.06.2015

6 tipov na čo si dať pozor pri výbere nehnuteľnosti

Výber nehnuteľnosti je pre väčšinu ľudí výnimočná životná udalosť, ku ktorej pristupujú emočne a často nie príliš prakticky, ako by to bolo potrebné. Potvrdzujú to najmä skúsenosti realitných maklérov. Sen o novom dome v lone...

Celý článok Pridané 01.06.2015

Ako získať lepší úrok pre svoju existujúcu hypotéku?

Možno ste si už všimli, že cena úrokov za hypotéku v poslednom období výrazne poklesla. Z výkladov bánk na nás kričia lákavé ponuky s provokačne nízkym percentom úročenia. Niektoré sa pohybujú aj okolo dvoch percent. Môže takú hypotéku...

Celý článok Pridané 19.05.2015

3 otázky, ktoré si treba položiť skôr, než si vezmete hypotéku

Keď stojíte pred rozhodnutím vziať si hypotéku, je dobré si položiť niekoľko otázok. O tom je práve tento článok. Hypotéka je totiž niečo ako manželstvo. Nevyberáme si ju na rok, na dva, zväčša ani nie na päť rokov. Väčšinu hypoték si...

Celý článok Pridané 28.04.2015

Jednoduchý tip ako dosiahnuť finančnú prosperitu

Pracujete preto, aby ste zarobili. Míňate na to svoje úsilie a čas. Čas, ktorý je Vaším životom. Nikto a nič Vám nevráti prežité minúty, hodiny, dni… Rodina je malý podnik, to vie asi každý z nás. A nijaký podnik nemôže prosperovať, ak v...

Celý článok Pridané 14.04.2015

Hypotéku pre mladých bez dokladov nezískate. Viete, čo k tomu treba?

Hypotéka je špeciálny druh úveru ručený nehnuteľnosťou, ktorú vlastníte alebo tou, ktorú z peňazí uvoľnených bankou nadobudnete. Ak zvažujete obstaranie svojho nového bývania prostredníctvom hypotekárneho úveru pre mladých určite Vám je...

Celý článok Pridané 31.03.2015

Poistenie úveru v banke alebo v poisťovni?

Pri zabezpečení bývania, rodiny a pri napĺňaní potrieb každodenného života u nejedného z nás padne rozhodnutie požičať si. Kto by nechcel mať pekný dom, bezpečné auto, študovať alebo cestovať? Toto všetko je dnes možné aj napriek nedostatku...

Celý článok Pridané 17.03.2015

Ako sa zachovať pri dopravnej nehode, aby ste zbytočne neprišli o peniaze

Jar nám už pomaly klope na dvere, čoskoro nás opäť čaká prezúvanie áut. Hoci sú denné teploty viac v pluse, rána bývajú ešte stále mrazivé. Na cestách sa môže vyskytovať námraza, ktorú nemusíte zbadať. Človek ani nevie ako a zrazu je v...

Celý článok Pridané 03.03.2015

Poistenie do hôr sa oplatí

Čas jarných prázdnin a poriadna snehová nádielka sú ideálnou kombináciou pre aktívny relax. Lyžiarske svahy a túžba po oddychu nejedného z nás privedú do hôr (Tatry sú teraz krásne). Stáva sa však, že čaro z našej dovolenky na horách...

Celý článok Pridané 17.02.2015

Ako sa zhodnotili vaše peniaze v druhom pilieri?

Rok máme za sebou a preto je dobré sa pozrieť, ako naše peniaze sa zhodnocovali v druhom pilieri. Už je to približne dva roky, čo naše peniaze boli automaticky preradené do bezpečných konzervatívnych fondov.

Celý článok Pridané 02.02.2015

Bojíte sa byť investorom? Pravdepodobne už ním ste!

Považujete "investovanie" za niečo príliš honosného, nebezpečného alebo zbytočného? Pokiaľ ale máte peniaze na sporiacom účte, stavebnom sporení alebo napríklad v poistke, vlastne už investujete. Ako investíciu môžeme označiť správanie, kedy...

Celý článok Pridané 13.01.2015

Kuriózne poistné udalosti alebo aj cez Vianoce sa stávajú nehody

Čert nespí ani na Vianoce. Dnes mám pre vás pripraveých zopár kurióznych poistných udalostí, ktoré sa stali počas vianočných sviatkov. Našťastie vždy skončili s dobrým koncom, lebo ľudia, ktorí spôsobili škodu, sa nijako vážne nezranili (až...

Celý článok Pridané 29.12.2014

Mohli by ste vďaka konsolidácii ušetriť?

V poslednej dobe na nás z televíznych a internetových reklám vyskakujú lákavé ponuky na zlúčenie pôžičiek do jednej. Zdá sa Vám to podozrivé a tak im radšej ani nevenujete pozornosť? Alebo si hovoríte, že by to nemusel byť zlý nápad? Pozrite...

Celý článok Pridané 08.12.2014

Na toto väčšina Slovákov nemyslí. A čo vy?

V auguste tohto roku bol realizovaný prieskum týkajúci sa osobných financií Slovákov. Výsledky prieskumu neboli nijako prekvapivé. Potvrdili len výsledky podobných prieskumov z minulosti – Slováci nemajú dostatočné rezervy v prípade, že nastane...

Celý článok Pridané 25.11.2014

Návod ako postupovať pri poistnej udalosti v životnom poistení

Životné poistne je jeden z finančných produktov, ktorý by mal mať každý, pretože vám (alebo vašej rodine) dokáže pomôcť v tých najťažších životných situáciách (smrť, úraz, vážna choroba a podobne), práve vtedy, keď človek najviac...

Celý článok Pridané 10.11.2014

Bankové vs. nebankové pôžičky

Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, ale rozdiel medzi bankovými a nebankovými pôžičkami je veľký. Vždy záleží len na klientovi, ktorá forma mu lepšie vyhovuje. Aby ste sa zorientovali v týchto rozdieloch, pomôže vám tento článok.

Celý článok Pridané 27.10.2014

3 zásadné chyby pri výbere hypotéky, ktoré vás stoja balík peňazí

Keď si ľudia berú hypotéku, sú často krát zahltení prácou a administratívou spojenou s vybavením hypotéky natoľko, že zabudnú na kľúčové faktory, ktoré majú vplyv na to, koľko peňazí môžu ušetriť. Často krát sú to stovky eur....

Celý článok Pridané 14.10.2014

Úverový register je dobrý sluha, ale zlý pán

O možnosti poskytnúť úver už dávno nerozhodujú bankoví úradníci. Dnes je všetko riadené podrobnými údajmi z úverového registra. Banky a finančné inštitúcie tak na jednej strane môžu klientovu požiadavku na úver spracovať behom niekoľko...

Celý článok Pridané 21.09.2014

Pravidelná aktualizácia poistenia nehnuteľností vám môže zachrániť majetok

Všetci sa meníme. Menia sa aj veci okolo nás. Kupujeme si nové technológie, vybavujeme byt, rekonštruujeme. Nový televízor alebo mikrovlnná rúra asi hodnotu našej domácnosti alebo nehnuteľnosti nezmení. Ale zmena vybavenia či rekonštrukcia kúpeľne...

Celý článok Pridané 08.09.2014

Obdobie fixácie a jeho vplyv na našu hypotéku

Dĺžku obdobia fixácie si pri dojednávaní hypotéky vyberáme sami. Väčšinou je to obdobie na tri, päť alebo desať rokov. Záleží na tom, ako dlho budeme banke dlh splácať. Rozhodujúcim faktorom sú však podmienky, ktoré nám banka pri uzatváraní...

Celý článok Pridané 25.08.2014

Naučme deti hospodáriť s peniazmi …

Už v útlom veku je treba viesť deti k tomu, aby si uvedomovali, aký je zmysel peňazí. Jedným z nástrojov finančnej gramotnosti môže byť aj zriadenie detského konta. Je však zriadenie takéhoto produktu pre malé deti naozaj užitočné alebo ide len o...

Celý článok Pridané 11.08.2014

Koľko získate na štátnej prémii na stavebnom sporení v roku 2015?

Mnohí ľudia využívajú stavebné sporenie na to, aby si našetrili peniaze na rekonštrukciu alebo kúpu bytu či domu a pritom sa snažia vyťažiť maximum z toho, čo sa dá získať od štátu. Pokiaľ si sporíte cez stavebnú sporiteľňu, tak máte...

Celý článok Pridané 28.07.2014

Ako ušetriť na ubytovaní na dovolenke. Neplaťte viac než musíte!

Dnešný tip bude úplne z iného súdka. Nebude sa týkať finančných produktov (životné poistenie, hypotéka, investície, stavebné sporenie), ale aj tak vám dokáže ušetriť slušný balík peňazí. V tomto článku si ukážeme ako ušetriť desiatky...

Celý článok Pridané 14.07.2014

Cestovné poistenie a poistenie storna zájazdu sú istotami, ktoré vám pomôžu v ťažkostiach

Hovorí sa, že „náhoda je blbec.“ V prípade dovolenky táto fráza platí dvojnásobne. Pomôcť vám môže cestovné poistenie. Výber správneho cestovného poistenia vám môže ušetriť nemalé finančné náklady, ale taktiež aj zachrániť život. V...

Celý článok Pridané 30.06.2014

Pred výberom dovolenky si preverte, či cestovná kancelária ma poistenie v prípade jej úpadku

Každoročne skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. O tom, ako je dôležité, či cestovná kancelária, cez ktorú idete na vysnenú dovolenku, je poistená, sa presvedčíte až vtedy, keď skrachuje a vy ostanete visieť bez ubytovania v zahraničí....

Celý článok Pridané 16.06.2014

Viete, že existuje poistenie straty príjmu?

Napriek tomu, že dnes je finančná situácia u mnohých z nás napätá, môže to byť ešte horšie. Predstava, že stratíme pravidelný príjem v situácii, keď splácame hypotéku, pôžičku alebo iné povinné poplatky, je viac než mrazivá. Aj preto...

Celý článok Pridané 26.05.2014

Naučte sa zarábať na poistkách

Ušetrite na platbách poistného a zarobte na plnení od poisťovní. Urobte si „inventúru“ Vašich poistiek. Je veľmi pravdepodobné, že tým zarobíte stovky eur.

Celý článok Pridané 12.05.2014

Hypotéku pre mladých získajú aj ľudia s vyšším príjmom

Ak sa vám stalo, že hypotéku pre mladých sa vám nepodarilo získať kvôli tomu, že máte vysoký príjem, tak zbystrite, lebo nasledujúce dva mesiace majú šancu ju získať aj ľudia s vyššími príjmami. Patríte medzi nich? Prečítajte si nasledujúci...

Celý článok Pridané 28.04.2014

Na čo sú vhodné detské bankové účty?

V dnešnej dobe je moderné zriaďovať bankové účty pre svoje ratolesti. V škole sa už deti dávno nechvália novými vodovkami. Víťazí ten, kto má cool mobil, alebo ešte lepšie svoju vlastnú platobnú kartu. Deti na nás preto veľa krát naliehajú,...

Celý článok Pridané 08.04.2014

Kvôli zmene zákona ste zarobili menej alebo dokonca prerobili

Je to už rok, čo naše Dôchodcovské správcovské spoločnosti v II. dôchodkovom pilieri museli na základe zákona presunúť peniaze všetkým sporiteľom z negarantovaných dôchodkových fondov do garantovaných. Dôchodcovské správcovské...

Celý článok Pridané 24.03.2014

Pred vstupom do banky odložte kovové predmety

Sadzby hypoték sú teraz na rekordne nízkych hodnotách (historicky najnižších) a mnoho ľudí vďaka tomu oprášilo svoje úvahy o kúpe nehnuteľnosti alebo rekonštrukcii svojho bývania. Ale skôr, než sa za vami zatvoria dvere banky, do ktorej pôjdete...

Celý článok Pridané 10.03.2014

Malé písmená v poistnej zmluve môžu spôsobiť veľké problémy

Ľudia pri podpisovaní poistných zmlúv často nevenujú veľa času čítaniu malých písmen v zmluve. Práve malé písmená môžu spôsobiť veľké problémy, najmä pokiaľ podpisujete zmluvu s človekom, ktorého morálne zásady nepoznáte. Práve malé...

Celý článok Pridané 24.02.2014

Pozor na nepovolené prečerpanie. Môže vás vyjsť draho

Mať možnosť ísť na svojom bežnom účte do mínusu je celkom lákavé. Mnohým Slovákom to pomáha riešiť občasný nedostatok finančných prostriedkov. Pokiaľ sa hýbete do limitu stanoveného bankou, je všetko v poriadku (až na tie úroky, ktoré za...

Tri pravidlá pre tvorbu finančných rezerv

Mnoho slovenských domácností má malé alebo dokonca žiadne finančné rezervy. Pri strate príjmu tak rodiny bez finančných rezerv pocítia prudký prepad životnej úrovne, nie sú schopné platiť hypotéku alebo nájom a peniaze zháňajú, kde sa dá....

Celý článok Pridané 27.01.2014

Chráňte svoju domácnosť

Zaistené bývanie je jedna z najdôležitejších veci v živote človeka. Denne ľudia pracujú, aby si mohli svoj byt či dom vybaviť kvalitnými spotrebičmi, kupujú moderné počítače, televízory a luxusný nábytok. Tieto veci sú však vystavené...

Celý článok Pridané 14.01.2014

Kto si najčastejšie požičiava a na aké účely?

Najčastejšie si požičiavajú ľudia zamestnaní, živnostníci a dôchodcovia na nepredvídané výdavky, ktoré nedokážu zaplatiť zo svojho mesačného zárobku alebo dôchodku. Zo zamestnaných sú to prevažne zamestnanci v súkromných firmách,...

Celý článok Pridané 04.01.2014

Ten zlodej musel byť znalec, alebo vtipné hlášky nakoniec

Rok 2013 je úspešne (či menej úspešne) za nami a teraz už zostáva len malé ohliadnutie. Aby sme sa aj v poslednom dni v roku trochu zasmiali, prinášam pár humorných historiek z profesného života finančníkov. Aj keď sa to môže zdať...

Celý článok Pridané 30.12.2013

Tipy pre začínajúcich investorov

Keď chceme zúročiť svoje peniaze, ponúka sa možnosť ich investovania. Spôsoby sú pomerne široké – voľné peňažné prostriedky možno vložiť do akcií, dlhopisov, podielových fondov alebo napríklad komodít. V nasledujúcom článku si môžete...

Celý článok Pridané 10.12.2013

Na čo si dať pozor pri poistení majetku? Trebárs že povodeň nie je to isté ako záplava.

Každý z nás niekedy premýšľa o tom, čo po sebe zanechá pre ďalšie generácie. Keď opomenieme duchovné či kultúrne hodnoty, zostávajú tu po nás hmotné statky. To je hnuteľný a nehnuteľný majetok. Či už hromadenie majetku je alebo nie je...

Celý článok Pridané 25.11.2013

Viete, koľko Vás skutočne stojí hypotéka?

Nízky úrok na úvere môže byť len marketingový trik. V tomto článku sa dozviete, ako si zistiť, koľko Vás úver bude skutočne stáť. V závere článku nájdete odkaz na jednoduchú kalkulačku, na ktorej si môžete skutočnú nákladovosť úveru...

Celý článok Pridané 12.11.2013

O koľko peňazí ešte prídete kvôli inflácii?

V tomto článku si prečítate, ako sa vysporiadať s infláciou. Tá totiž pravidelne znižuje hodnotu všetkých úspor. Na stránke nájdete aj odkaz na kalkulačku pre výpočet inflačnej straty.

Celý článok Pridané 28.10.2013

Ako sa vysporiadať s exekúciou

Nepreplatené faktúry a nesplatené pôžičky spôsobujú dlžníkom nemalé problémy. V uplynulých rokoch bolo veľmi ľahké získať pôžičku a mnoho ľudí tejto možnosti využilo. Avšak niektorí z nich svoje možnosti splácať podcenili. Rovnako...

Celý článok Pridané 13.10.2013

Triky s platobnou kartou: Nedajte sa!

Naletieť na bankové triky nie je nič zložitého. Už sme si zvykli na to, že v našej malej zemi máme jedny z najvyšších bankových poplatkov v Európe. Ale oklamať nás môže aj banka pri ceste do zahraničia. A jeden z fígľov, ako to môže...

Celý článok Pridané 30.09.2013

Čaká vás tento rok koniec fixácie hypotéky? Zmeniť banku je čím ďalej tým ľahšie

Hypotekárne sadzby sú veľmi nízko. A je to skvelá správa najmä pre ľudí, ktorých tento rok čaká koniec fixácie. Dosiahnuť na sadzbu okolo troch percent tak nemusí byť nemožné. Navyše, keď vám banka neponúkne dobrú sadzbu, je ľahké prejsť...

Tajomstvo Babylonu: Sedem kľúčov k osobnému bohatstvu

Recept na bohatstvo nielen pre Vás vyryli Babylončania do hlinených doštičiek. Sformulovali sedem pravidiel, ktoré pomáhajú ľuďom bohatnúť a platia aj dnes.

Celý článok Pridané 02.09.2013

Čo robiť pri krachu cestovnej kancelárie

Dovolenky sú v plnom prúde a občas sa niekomu prihodí, že sa mu cesta predĺži vďaka krachu cestovky. Čo robiť, ak sa niečo takéto prihodí?

Celý článok Pridané 19.08.2013

Ako zaobchádzate s peniazmi?

Občas stojí za to zastaviť sa a zamyslieť nad svojím prístupom k financiám, majetku, pracovným alebo podnikateľským aktivitám. Vzťah k týmto záležitostiam sa väčšinou vytvára v dobe, kedy ich sami nedokážeme aktívne ovplyvňovať: v rannom...

Ako si poistiť úraz

Poistenie trvalých následkov úrazu je jeden zo základných poistných produktov a rozhodne by nemal chýbať vo Vašom portfóliu. K čomu je toto poistenie dobré a ako by malo byť nastavené, si povieme v dnešnom článku.

Ako sa správať v dobách prepadov trhu

V poslednej dobe sa opäť veľa hovorí o tom, že by sa finančná kríza mohla vrátiť v plnej sile. Už sú potvrdené informácie o slabšom výkone ekonomiky a zdá sa, že v blízkej budúcnosti zlepšenie bohužiaľ nepríde. Kvôli zadlženosti a...

Ako neprerobiť na poklese akciových trhov? Tri tipy na ochranu Vašich investícií.

Úpadok akciových trhov v posledných dňoch robí vrásky na čele mnohým investorom. Mnohí investori tiež skutočne prerobia. Dnešný článok prináša tri tipy, ako sa nezaradiť medzi tých, ktorí si odnesú z poklesu trhov finančné straty.

Ako je to s poistením neschopnosti splácať

V poslednom roku výrazne stúpol počet ľudí, ktorí majú problémy so splácaním hypotéky, leasingu alebo iného úveru. Mnoho klientov podlieha ilúzii, že ak je poistenie schopnosti splácať priamo súčasťou splátok, pôžička je vždy výhodnejšia...

Ako investovať do podielových fondov

Na slovenskom trhu nájdeme niekoľko druhov podielových fondov, do ktorých môžeme vložiť svoje peniaze. Aby sme sa mohli rozhodnúť pre ten či tamten fond, musíme si najprv ujasniť, čo od tejto investície očakávame. Majú sa vložené prostriedky...

Aj víkendové lyžovanie môže skončiť exekúciou

Neveríte, že je možné sa počas pár dní strávených v zahraničných horách zadľžiť? Je, a to pomerne jednoducho. Stačí totiž zabudnúť na jednu dosť dôležitú vec. A kefka na zuby to nie je. Už tušíte?

Ján Andrašovský
špecialista na pôžičky a hypotéky
Fotografie Poradce

andrasovskyjan@gmail.com

0918 70 90 68

Tipy zadarmo

                 Tipy pre Vašu peňaženku zadarmo

Video tip


Zobraziť zoznam